Akcijom "Očistimo Podsused" 23. travnja 2022. obilježili smo "Dan planeta Zemlje"
Potaknuti ekološkom akcijom Rezolucija Zemlja Večernjeg lista, najvećom u Hrvatskoj, pokrenutoj s ciljem podizanja svijesti o zaštiti i očuvanju okoliša, nismo mogli ne prepoznati priliku da kroz konkretnu društveno-korisnu ekološku aktivnost i sami ne skrenemo pažnju javnosti kako je nužna promjena i osobni angažman kako bi pridonijeli očuvanju i zaštiti prirode u našem Podsusedu i na taj se način odužili planeti Zemlji.
Uslijed sve većih i vidljivijih posljedica na klimatske promjene koje su uvjetovane čovjekovim djelovanjem, aktivno širenje svijesti o potrebi za čistim okolišem ispred svoga praga nužno je kako bismo razvoj kvarta učinili održivim, zdravim, čistim i u skladu s prirodom.
Poučna staza Podsused odabrana je kao ruta ekološke akcije iz nekoliko razloga
Specifičnosti obuhvata ekološke akcije
Staza sadrži ukupno devet obilaznih točaka na kojima se nalaze informativne ploče s pisanim i slikovnim ilustracijama svakog pojedinog lokaliteta: Povijesna jezgra Podsuseda; Rekonstrukcija izgleda Zagrebačkog kita; Ulazak u park staroga grada Susedgrada; Ostaci staroga grada Susedgrada; Poluspilja i kapela sv. Martina; Spomenik Matiji Gupcu; Sutinska vrela; Kamenolom u Podsusedskom dolju i Župna crkava Sv. Ivana Bosca, uz desetu ploču na kojoj se nalazi ortofoto snimka i ucrtana trasa staze na okretištu Podsused – most, te vrh Meglenjak koji je jedan od najljepših vidikovaca Medvednice.
Na ovom prostoru odvijao se cijeli niz zbivanja koja su odredila povijest i život Zagreba. Na relativno malom prostornom obuhvatu nalaze se arheološka područja i pojedinačni lokaliteti čija povijest datira od prapovijesnih razdoblja (tercijar, Zagrebački kit), preko srednjeg vijeka (kapela sv. Martina, Stari grad Susedgrad,) pa do današnjih dana. Na površini ovog dijela gradske četvrti nalaze se područja očuvanja značajna za vrste i stanične tipove i dijelovi prirode koji se štite mjerama prostornih planova. Prirodna bogatstva potoka Dolje prepoznata su i projektom Natura 2000. Arheološka područja i pojedinačni lokaliteti utkani u gradski krajolik uske gradske jezgre (dio je nepokretnog kulturnog dobra - kulturno – povijesna cjelina Podsused) podložni su negativnom utjecaju i onečišćenju.
Najznačajnije pojedinačno zaštićeno nepokretno kulturno dobro Stari grad Susedgrad, nakon posljednjih radova 1954. godine prepušten je propadanju. Važan je ne samo zbog kulturno-povijesnih vrijednosti arheološkog lokaliteta, već i zbog prirodnih specifičnosti. Suočava se s problemima koji uključuju nekontrolirano divljanje raslinja, devastaciju preostalih zidina kako vremenskim i elementarnim nepogodama, tako i nekontroliranom odvoženju i odlamanju dijelova zidina, te drugim oblicima narušavanja okoliša.
Održavanje Poučne staze Podsused
Bojanje zaštitnim premazom drvenih konstrukcija infopanoa. Udruga za zaštitu okoliša EKO-2000 je u razdoblju od 2007. do 2009. godine osmislila i realizirala projekt Poučne staze Podsused. Vijeće Gradske četvrti Podsused-Vrapče je kroz Plan malih komunalnih akcija za 2015. godinu financiralo obnovu panoa koji su bili u trošnom stanju. Uz grafite i druge negativne učinke prouzrokovane djelovanjem čovjeka, kao i atmosferskim i vremenskim utjecajima, infopanoe je potrebno održavati.
Edukativni
Projektom su objedinjene ključne točke povijesne ostavštine Podsuseda, a prikupljeni su arheološki, paleontološki, povijesni, etnološki, kulturni, prirodoslovni i drugi podaci o životu podsusedskog kraja. Prepletenost kulturne baštine i okoliša arheološkog lokaliteta vezanog uz gradski krajolik potrebno je prenositi na nove generacije i tako stvarati društvo koje promiče održivi razvoj i njemu teži.
Velik odaziv udruga i građana Podsuseda
Više od šezdeset volontera marljivo je radilo na uklanjanju otpada i smeća s igrališta, parka, potoka, trga, puteljaka i staza. Uz Večernji list kao glavnog pokrovitelja, te Odred izviđača “MP” Podsused kao partnera u organizaciji akcije, svoj veliki doprinos akciji dala su djeca i roditelji, pojedinci i aktivisti, stanovnici Podsuseda, ali i aktivni stanovnici iz susjednih nam kvartova.
Uz članove udruga i društava iz Podsuseda. Društvo Hrvatska žena – ogranak Podsused, djelatnica župnog Caritasa, članova OLDTIMER KLUB PURGERI, predstavnika jedinice lokane samouprave, koji su aktivno sudjelovali u ovoj ekološkoj akciji, svojim pokroviteljstvom pripomogli su u realizaciji, tiskom plakata, tiskara Grafo biro Dominić d.o.o., kako nitko ne bi ostao žedan pobrinula se najbolja voda Leda.
U budućim akcijama želimo povezati još više sudionika koji će zajedničkim snagama doprinijeti vidljivoj promjeni ekološke osviještenosti i čistom okolišu Podsuseda.
Neke stvari nismo mogli počistiti!
Prilazna cesta kod igrališta NK Podsused – bez komentara.
Foto galerija akcije