Plan gospodarenja otpadom
Grada Zagreba
Centr za kulturu i obrazovanje Susedgrad 17. ožujka 2018.
U suradnji s Kriznim Eko stožerom Zagreb, organiziramo stručnu javnu tribinu u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad, u Gajnicama.
Službeni poziv su na mail dobili svi zastupnici u Gradskoj skupštini, Saboru RH, Vijeću gradske četvrti Podsused-Vrapče, Mjesnom odboru Podsused, Ministarstvu za zaštitu okoliša i u Gradu Zagrebu, ured gradonačelnika.
Pozivu su se odazvali Ivan Vilibor Sinčić, Gordan Maras, Zlatko Hasanbegović, Ana Lederer, Tihomir Lukanić, Dubravka Brezak Stamač te još neki zastupnici iz Gradske skupštine i Sabora. Bili su i predstavnici i VGČ Podsused-Vrapče i MO Podsused.
Ono što je sve zanimalo je zašto se već po drugi put, tribini građana i Eko udruge 2000 nije odazvao i predsjednik Dejan Kljajić. Obzirom na ozbiljnost problematike i hitnost, smatramo da si nije smio dozvoliti biti odsutan, pogotovo za vrijeme ove stručne tribine gdje je mogao osobno od stručnjaka s područja geologije, prava, ekologije i zdravstva dobiti informacije zašto se iz više razloga ne smije dozvoliti realizacija jednog takvog Plana.
Otpad treba zbrinuti na način koji ne dovodi u opasnost ljudsko zdravlje i koji ne dovodi do štetnih utjecaja na okoliš, a to je jedino moguće ukoliko je postrojenje za zbrinjavanje takvog otpada izvan naseljenog područja. Građevinski otpad je otpad od iskopa, otpad s gradilišta, otpad od rušenja, lomljeni materijal od razgradnje i rekonstrukcije cesta i slično. Može sadržavati mješavinu bitumena, katrana, metala i njihovih legura , elemenata kao željezo, bakar, olovo, pa čak i živa, stakla, plastike, elektrodijelova, itd.
Osim toga, građevni otpad može sadržavati i opasne komponente kao što su azbest ili asfaltno vezivo, te ga ove komponente svrstavaju u opasni otpad. Dovoljno je da čovjek udahne mikročestice azbesta i da se one akumuliraju u organizmu, točnije plućima i izazovu kancerogeno stanje. Mljevenjem građevinskog materijala nastaje velika količina prašine i čestica na kojima su štetne tvari, a u velikoj količini nastaju u procesu usitnjavanja građevinskog materijala.
Pneumokonioze su bolesti plućnog parenhima koje karakterizira tkivna reakcija na taloženje aerosola čvrstih anorganskih čestica; svrstavamo ih u plućne bolesti nastale djelovanjem vanjskih uzročnika. Sama riječ „pneumokonioza“ znači „prašina u plućima“.