Objavljujemo tekst »Otvorenog pisma građana Podsuseda« kojeg je g. Dejan Kljajić, predsjednik VGČ Podsused-Vrapče, na našu zamolbu odbio pročitati pred vijećnicima Skupštine Grada Zagreba 26. travnja 2018., bez obzira što je na to imao pravo i obvezu kao naš predstavnik.
Podsused je zapadni ulaz u grad Zagreb, stoljetne povijesti, na samom rubu Parka prirode Medvednica.
Leži na termalnim izvorima, bogatstvu koje je trebalo dati zamah ovom dijelu grada, a sve što je s tim učinjeno jest da su zapečaćene cijevi, a topla voda u podzemlju čeka neke bolje dane.
Kamenom iz našeg kamenoloma Bizek izgrađena je, između ostalog, i zagrebačka katedrala, a laporom iz našeg brda Kostanjek cijela Lijepa Naša. Podsused je darovao svoju utrobu za dobrobit svih, a danas mu se, takvom ranjenom, razderanom i oskvrnutom, prijeti potpunim uništenjem.
Nakon 80 godina rada Cementare i prašine u plućima slijedi 10 godina rada CIOSA, a astme, karcinomi i neplodnost samo su neke od posljedica s kojima se nosimo.
Nadali smo se i vjerovali da je to iza nas. Danas Podsused naseljavaju mlade obitelji očarane ljepotom krajolika i životom izvan gradske vreve, a nadomak centru Zagreba.
No, za sve nas preko noći su se promijenili izgledi za budućnost iz dobrih u »trash«. Ključna riječ je »trash« – smeće, ili PGO. PGO koji za prostor stare Cementare predviđa Reciklažno dvorište velikog kapaciteta za odlaganje građevinskog otpada s mehaničkom drobilicom, a sve u ime sanacije klizišta Kostanjek.
Zašto smo protiv usvajanja ovakvog neodgovornog
PGO-a?
1. Stanovnike ovog kraja nitko nije djelotvorno obavijestio kada se stvarao PGO i time omogućio da odlučuju o svojoj budućnosti, svome zdravlju i okolišu u kojem žele živjeti.
To je bila vaša dužnost prema svim hrvatskim zakonima temeljenim na Arhuškoj konvenciji koju ste potpisali 2006 godine!
2. Nitko nije uzeo u obzir da mi živimo u dijelu hrvatske metropole koja već godinama ima II. kategoriju zraka i da će zrak biti još gore kategorije upravo usvajanjem ovakvog PGO-a.
Bili ste dužni omogućiti poboljšanje kvalitete života i zaštitu našeg okoliša!
3. Koliko vas je, poštovani zastupnici, posjetilo područje na kojem se nalazi Cementara? Jeste li uočili dječji vrtić koji se nalazi 150m od ograde, 400 obiteljskih kuća koje se nalaze u krugu od 500m, više osnovnih i srednjih škola, dječjih vrtića u nešto većem krugu?
Hrvatska država, a time i Grad Zagreb treba djelovati u okviru jasnih pravnih propisa, a oni propisuju minimum 500m udaljenosti odlagališta otpada od naseljenog mjesta.
4. Iako smo mnogo puta čuli da se u planirano postrojenje za obradu građevinskog otpada neće uključivati azbest, činjenica je da se on koristio u većini građevnih materijala, a zabranjen je tek prije 10 godina, te da mehaničkom obradom istog nastaju kancerogene čestice. Pribrojimo li tome 37 300 m3 otpada s divljih deponija, možemo govoriti samo o ekocidu.
5. Zašto Grad Zagreb nije ponudio alternativna rješenja za PGO, a prema zakonu je upravo to trebao učiniti? Alternative prihvatljive za zdravlje i okoliš postoje. Zašto se ne omogući da se javno govori o njima? Problem PGO-a i klizišta može se riješiti na višestruko jeftiniji, brži i ekološki prihvatljivi način.
6. I na kraju, mi, stanovnici Podsuseda i zapadnog dijela grada, postavljamo pitanje:
Zašto se Grad Zagreb upravo u ovom trenutku odlučio sanirati klizište Kostanjek koje je veliki problem još od 1977. godine?
Alternativno rješenje nudi sanaciju građevnim iskopima i rudnim bogatstvima čiji je vlasnik Republika Hrvatska. U tom slučaju apsolutno je bespotrebna izgradnja reciklažnog dvorišta za građevinski otpad s mehaničkom drobilicom u naseljenom mjestu čemu se odlučno protivimo.
Zahtijevamo temeljitu reviziju postojećeg projekta sanacije klizišta, koji se spominje u PGO-u, uz sudjelovanje građana Podsuseda u svakoj fazi sanacije.
Također zahtijevamo izmjenu GUP-a, na način da se iz područja bivše Cementare ukloni reciklažno dvorište za obradu i odlaganje građevinskog otpada u svrhu sanacije klizišta.
Poštovani vijećnici, poštovani gosp. gradonačelniče Bandiću, je li moguće da se u 21. stoljeću građani hrvatske metropole moraju sami organizirati kako bi se zaštitili da im vaše odluke ne unište zdravlje, živote i okoliš?
Je li moguće da su vaše odluke na štetu vaših građana, a upravo smo vam mi dali povjerenje da zastupate naše interese, vjerujući da radite za općedruštvenu korist?
Svjedoci smo trovanja stanovnika Splita, Slavonskog Broda, Plitvičkih jezera i drugih krajeva Lijepe Naše. Zar je na redu potpuno uništenje Grada Zagreba?
Ovim PGO-om direktno se dovodi u opasnost zrak i pitka voda Grada Zagreba, a time život i budućnost vaše i naše djece.
Imate li na to moralno pravo, jeste li za to dobili naše povjerenje?
Vi ste u poziciji da donosite odluke, ali ne zaboravite da je
EKOCID = GENOCID, a ljubav prema domovini, zapravo, ljubav prema ljudima koji tu domovinu čine živom. Stoga očekujemo da vaše prosudbe neće zamagliti neki osobni interesi, već će vaša misao vodilja biti dobrobit svih žitelja našega grada, grada Zagreba. Jednom kad uništimo zdravlje i okoliš, povratka nema.
Peticija s preko 7600 potpisa protiv ekocida u Podsusedu jasna je poruka vama, gradskim vijećnicima, koji dižete svoje ruke u naše ime. Vaša je ruka, u našem slučaju, ruka koja njiše kolijevku, a čedo u kolijevci sva su djeca zapadnog dijela grada, njih više od 15 000, kao i ostali stanovnici.
Možete biti ili nježna mati ili zloduh. Odlučite sami! Samo odluka prema vlastitoj savjesti odluka je slobodnog čovjeka. Alternativa vam je ponuđena!
Vaši Podsuseđani
Zagreb, 26.4.2018.