Hip hop je i u Americi, pogotovo u 80-ima, govorio o lokalnim, da ne velim problemima geta, ali i onim nacionalnim poput rasnih. Tada se pisalo i da je hip hop poput "crnačkog punka" ili "crnačkog CNN-a", a i u Hrvatskoj je hip hop od svojih početaka bio socio-politički angažirana glazba. Dovoljno je spomenuti Tram 11, TBF, Edu Maajku…
No "Nema predaje" ekipe okupljene oko ad hoc projekta Podsused Anti rijedak je primjer izravnog angažmana jedne hip hop “trupe” oko ekološkog problema: u ovom slučaju zbog planiranog odlagališta građevinskog otpada i reciklaže istog na prostoru ugašene tvornice cementa u Podsusedu.
Pri tome Podsused Anti “crew” u “Nema predaje”, teškom rapu i efektno monitranom video spotu nalik vrsnoj novinarskoj reportaži s lica mjesta - uz prateću toponimiju da svima bude jasno koliko su blizu vrtičći, škole i kuće - opisuje kako se i zašto dogovoraju “dealovi” u Zagrebu, tko stoji iza njih te što bi se, kome i gdje zbog tih “dealova” moglo dogoditi u podusedskom kvartu, da ne velim getu.
Ukratko, gadovi i kriminalci hoće opasni otpad skladištiti i reciklirati tamo gdje oni i njihova djeca, naravno, ne žive, ali građani Podsuseda - ukazuje na to i “Nema predaje” ekipe Podsused Anti - pokazali su zube i odlučili gristi dok ti gadovi sa svojim podmuklim planovima ne odjebu iz tog kvarta.
Za kraj, znaju li ti gadovi gdje se 1573. godine dogodila Seljačka buna? Ako ne znaju, neka se informiraju jer neki moderni Gupci mogli bi opet početi ujedati. Nema predaje!
Aleksandar Dragaš
glazbeni kritičar